Elementary – Soccer

 

If you have any questions regarding Jr. Soccer, please contact Laura Garcia at garciamurillo@sbcglobal.net.

Division 1

Teams

Falcons

Head Coach
Grace Hernandez

Roster
Adams, Colt – 3rd Grade
Duenas, Jeremiah – 3rd Grade
Gonzalez, Emmanuel – 4th Grade
Hilou, Petra – 2nd Grade
Kim, Mikaelah – 4th Grade
Martinez, Mia – 2nd Grade
Sontag,Dante – 5th Grade
Smith, Adrianna – 5th Grade
Vargas, Justin – 2nd Grade
Velazquez, Isaiah – 3rd Grade
Ward, Jordan – 4th Grade

Practice Schedule:
4:00-4:45pm on HCS North Field
Monday, September 10
Monday, September 17
Monday, September 24
Monday, October 1
Monday, October 8
Monday, October 15
Monday, October 22

Hawks

Head Coach
Colby Ek

Roster
Feirfeil, Brady – 2nd Grade
Laufer, Erika – 4th Grade
Nagatsuka, Brayden – 2nd Grade
Najjar, Henrik – 2nd Grade
Nunez, Armando – 5th Grade
Razuri, Domenico – 3rd Grade
Repreza, Calista – 4th Grade
Repreza, Christopher – 2nd Grade
Salazar, Anderson – 5th Grade
Toven, Anthony – 5th Grade
Velasco, Meyson – 2nd Grade

Practice Schedule:
4:00-4:45pm on HCS North Field
Monday, September 10
Monday, September 17
Monday, September 24
Monday, October 1
Monday, October 8
Monday, October 15
Monday, October 22

Ravens

Head Coach
Laura Garcia

Roster
Abalos, Carson – 5th Grade
Awad, Aiden – 2nd Grade
Bernal, Roman – 5th Grade
Chiriff, Morgan – 5th Grade
Keenan, Natalie – 2nd Grade
Miller, Boden – 2nd Grade
Perez, Jayden – 4th Grade
Rodriguez, Liam – 2nd Grade
Saade, Alexander – 5th Grade
Tell, Judah – 3rd Grade
Willanger, Maxwell – 4th Grade

Practice Schedule:
4:00-4:45pm on HCS North Field
Tuesday, September 11
Tuesday, September 18
Tuesday, September 25
Tuesday, October 2
Tuesday, October 16
Tuesday, October 23

Schedule

Date Time Visitor vs. Home
09/14/18 4:30pm Hawks vs. Falcons
09/14/18 5:30pm Ravens vs. Hawks
09/21/18 4:30pm Falcons vs. Ravens
09/21/18 5:30pm Ravens vs. Hawks
09/28/18 5:00pm Ravens vs. Falcons- *Team Pictures
09/28/18 6:00pm Falcons vs. Hawks- *Team Pictures
10/05/18 4:30pm Hawks vs. Falcons
10/05/18 5:30pm Ravens vs. Hawks
10/12/18 4:30pm Falcons vs. Ravens
10/12/18 5:30pm Ravens vs. Hawks
10/19/18 BYE WEEK HARVEST FESTIVAL
10/26/18 4:30pm Raven vs. Falcons
10/26/18 5:30pm Falcons vs. Hawks
10/29/18 4:45pm Playoff Game – 2nd Place vs. 3rd Place
10/29/18 N/A 1st Place – BYE
10/30/18 TBD Championship Teams TBD

Division 2

Teams

Bears

Head Coach
Aryan Sood

Roster
Acuna, Zion – Kindergarten
Ironhide, Mackenzie – Kindergarten
Keenan, Danny – 1st Grade
Keenan, Robert – 1st Grade
Pimental, Malakai – TK
Salazar, Leonardo – Kindergarten
Teran, Jayden – Kindergarten

Practice Schedule
3:15-4:00 pm on HCS North Field
Monday, September 10
Monday, September 17
Monday, September 24
Monday, October 1
Monday, October 8
Monday, October 15
Monday, October 22

Cheetahs

Head Coach
Grace Hernandez

Roster
Ammari, Ethan – Kindergarten
Castillo, Michael – 1st Grade
Day, Owen – TK
Feirfeil, Benjamin – 1st Grade
Hoff, Samuel – Kindergarten
Khoury, Alyanna – 1st Grade
Tell, Naomi – Kindergarten

Practice Schedule
3:15-4:00 pm on HCS North Field
Monday, September 10
Monday, September 17
Monday, September 24
Monday, October 1
Monday, October 8
Monday, October 15
Monday, October 22

Eagles

Head Coach
Natalia Hoyos

Roster
Bridenstine, Jayden – 1st Grade
Hilou, Alya – 1st Grade
Hilou, Zia – Kindergarten
Lopez, Franco – Kindergarten
Najjar, Jonathan – Transitional Kindergarten
Perez, Ezra – Kindergarten
Willanger, Huxley – Kindergarten

Practice Schedule
3:15-4:00 pm on HCS North Field
Wednesday, September 12
Wednesday, September 19
Wednesday, September 26
Wednesday, October 3
Wednesday, October 10
Wednesday, October 17
Wednesday, October 24

Lions

Head Coach
Andrew Jacques

Roster
Hawver, Lucas – TK
Murphy, Chloe – 1st Grade
Razuri, Stefano – Kindergarten
Rizo, Benjamin – 1st Grade
Saucedo, Josiah – Kindergarten
Suarez, Brendan – 1st Grade
Velazquez, Aaron – Kindergarten

Practice Schedule
3:15-4:00 pm on HCS North Field
Wednesday, September 12
Wednesday, September 19
Wednesday, September 26
Wednesday, October 3
Wednesday, October 10
Wednesday, October 17
Wednesday, October 24

Tigers

Head Coach
Abby Salas

Roster
Escuin, Kristoffer – 1st Grade
Harrison, James – TK
Khoury, Christian – Kindergarten
Laufer, Joshua – Kindergarten
Lutz, Brady – 1st Grade
Walter, Gianna – Kindergarten

Practice Schedule
3:15-4:00pm on HCS North Field
Tuesday, September 11
Tuesday, September 18
Tuesday, September 25
Tuesday, October 2
Tuesday, October 16
Tuesday, October 23

Wolves

Head Coach
Laura Garcia

Roster
Adams, Landon – Kindergarten
Beasley, Kellan – 1st Grade
Duenas, Hannah – 1st Grade
Lehman, Merc – 1st Grade
Meguerditchian, Harout – Kindergarten
Schwindt, Hayden – TK
Traylor, Tyndale – TK

Practice Schedule
3:15-4:00 pm on HCS North Field
Tuesday, September 11
Tuesday, September 18
Tuesday, September 25
Tuesday, October 2
Tuesday, October 16
Tuesday, October 23

Schedule

Date Time Visitor vs. Home
09/13/18 3:30pm Tigers vs. Wolves
09/14/18 3:30pm Lions vs. Bears
09/14/18 3:30pm Cheetahs vs. Eagles
09/20/18 3:30pm Wolves vs. Bears
09/21/18 3:30pm Lions vs. Cheetahs
09/21/18 3:30pm Eagles vs. Tigers
09/27/18 3:45pm Cheetahs vs. Wolves-*Team Pictures
09/28/18 3:45pm Bears vs. Tigers- *Team Pictures
09/28/18 3:45pm Eagles vs. Lions- *Team Pictures
10/04/18 3:30pm Eagles vs. Wolves
10/05/18 3:30pm Bears vs. Cheetahs
10/05/18 3:30pm Lions vs. Tigers
10/11/18 3:30pm Tigers vs. Cheetahs
10/12/18 3:30pm Lions vs. Wolves
10/12/18 3:30pm Bears vs. Eagles
10/18/18-10/19/18 BYE WEEK HARVEST FESTIVAL
10/25/18 3:30pm Tigers vs. Wolves
10/26/18 3:30pm Lions vs. Bears
10/26/18 3:30pm Cheetahs vs. Eagles
10/29/18 3:30pm Playoff Game – 1st Place vs. 4th Place
10/29/18 3:30pm Playoff Game – 2nd Place vs. 3rd Place
10/30/18 3:30pm Championship Game TBD